Кредитування в умовах війни

Кредитування в умовах війни

Кредитування в умовах війни

    Станом на початок року, банківська система України була перенасичена коштами. У 2021 році банки отримали рекордні 77,5 млрд грн прибутку. Фінансування можна було взяти на достатньо вигідних умовах під 10-12% річних у гривні та  5 % в доларах. Після 24 лютого все змінилось.

    Якийсь час всі перебували в шоці – в очікуванні, що банківська система посипиться і країні грозить фінансовий колапс. Черги біля банкоматів, обмеження на зняття готівки, обмеження на валютні розрахунки на фоні ескалації бойових дій – все це свідчило про можливий крах системи.

    Натомість, як і Україна, банківська система вистояла і показала свій міцний характер.

    Хоча з кредитуванням бізнесу все не так добре. І це є зараз суттєвим обмеженням щодо забезпечення економічної безпеки та роботи підприємств у регіонах, де не ведуться бойові дії.     

    Декілька спостережень, яка ж зараз реальна ситуація на ринку фінансування юридичних осіб:

·         Банки умовно поділили всіх на зони. Ви цього офіційно ніде не побачите, але фактично все, що йде на схід та південь від Рівненської, Хмельницької, Вінницької області вважається середньо- та високоризиковим бізнесом і банки або затягують там рішення щодо отримання кредитів, або відверто кажуть про заборону щодо фінансування.

·         Реально надаються канікули на погашення тіла кредиту. Відсотки треба платити й інколи несплата прирівнюється банками, в неформальних розмовах, до мародерства.

·         Реально бланкові або торгові кредити  (овердрафти, факторинг, та ін.) на замку. Більш того, на вас можуть ще тиснути щодо погашення й занулення чинних овердрафтів.

·         Якщо в тебе є нерезидент, але бізнес в Україні, тобі відмовлять

·         Закордонні банки майже згорнули фінансування або діють точково щодо видання кредитів в рамках чинних лімітів.

·         Реально діє тільки оновлена програма 5-7-9 для аграрного бізнесу. Також, видають кредити землевласникам до 100 Га.

    Тепер  детальніше про програму 5-7-9 з того, що не пишуть в офіційних джерелах:

·         Реально такі кредити видають тільки 4 державних банки, але, фактично, і то не всі. Щоб не робити рекламу в пості не писатиму, які видають 😊

·         Дійсно в заставу береться тільки 20% від розміру застави, а 80% – гарантії держави. Важливо: в заставу беруть тільки рухоме майно. Така от нова парадигма, коли нерухоме майно вже вважається високо ризиковим.

·         Ставка 0% на період воєнного стану, 5% – по завершенню війни. Строк кредиту – 6 місяців

·         Видають реально тільки аграрним підприємствам, але не у всіх регіонах, не всі банки, не всім позичальникам.

   Ще декілька слів за міжнародне фінансування. Кілька світових фінансових інституцій оголосили надання кредитів, зокрема EBRD оголосило про виділення кредиту в 1,7 млрд дол, але далі оголошення поки справа не пішла. Все буде традиційно довго, складно, вибірково.

    Що б, на мою думку, потрібно було зробити зараз для покращення фінансової підтримки бізнесів, які працюють заради економічної безпеки:

·         Переформовувати один з державних банків у «Банк воєнного стану», в якому  процедури прийняття рішення, вимоги до резервів, застави та ін. Так, це не зовсім ринково і не має гарантій, що потім рівень токсичних кредитів не збільшиться, але на часі критичним питанням стоїть час надання кредиту. Не треба аграрію кредит у середині квітня на посівну ярих культур.

·         Запустити реальну програму фінансової підтримки переміщення бізнесів. Наразі таких програм підтримки майже не має ні на рівні банків, ні на рівні ОДА. Швидко та без додаткового напруження для клієнта передавати його по системі банку (наприклад, з філії в Сумах у філію в Чернівці) або навіть між банками.

·         Запустити цільові програми у відповідних банках по реновації житла (Ощадбанк), стимулювання експорту (Укрексімбанк).

·         Залишити в підприємствах чинні овердрафти й, якщо підприємство належить до компаній критичної інфраструктури, надавати нові овердрафти на суму замовлень для оборонного комплексу або держрезерву.

·         Запустити програми проєктного фінансування для малого бізнесу, в т.ч. новоствореним ФОП, які мають стимулювати, зокрема, тимчасово переміщених людей, створювати нові власні бізнеси на заході України.

Буду вдячний, якщо ви мене поправите, якщо якась інформація вже не актуальна, чи доповните, якщо бачите ще проблеми з отриманням фінансування зараз або ідеї, як покращити доступ до фінансових ресурсів на ринку.

Перемога за нами!

Слава Україні!