Бізнес моделі порятунку економіки!

Бізнес моделі порятунку економіки!

      13 травня – йде 79 день війни і героїчної оборони України проти російських загарбників. Україна все більше отримує допомоги, хоча часом вона приходить з великим запізнення і не завжди зрозуміло як її отримати простим людям чи постраждалому бізнесу. Фокус ще все рівно залишається на допомозі ЗСУ та біженцям.

      Натомість, десь з середини квітня почали більше говорити про відтворення економіки, почалась релокація бізнесу і ті підприємства, які в шоці зупинились почали запускатись. Але викликів з кожним днем стає все більше – фінансових ресурсів бракує, ціна на дизпаливо б’є всі рекорди і його фактично не має, логістичні потоки зруйновані.

    Банки, в поточний момент, фінансують переважно аграріїв і то не всіх. Кредити на релокацію – одиничні. Грантові програми, як правило, як і раніше зорієнтовані тільки на «мякі» речі і отримати грант є ще тим . Інвестиції – про це навість і писати не буду.  

     Не зважаючи на неодноразові публічні заклики на всіх рівнях запускати економіку неприємно дивує, що практичних кроків в цьому напряму робиться вкрай мало (прим.: або можливо я чогось не знаю 😊). Не бачу, на жаль, достатньо реальних прикладів моделей, проектів, ініціатив, які були б повернуті лицем до підтримки бізнесу. Багато хто зараз рахує майбутні збитки, говорить про новий «план Маршалла» і як ми будемо дерегулювати економіку після перемоги, але з кожним днем зараз вести бізнес стає до болі складнішим.

     До чого я то все 😊? Розуміючи, що починати все рівно потрібно з самого маленького локального рівня, тестувати гіпотези і задуми, а потім їх масштабувати пропоную до обговорення перші три ідеї:

-          Кластерний розвиток – формування обєднань у вигляді кластерів на суто комерційній основі. Не кооперативів, бо в нас ця форма не знайшла ефективної реалізації, а саме кластерів в центрі якого є ключовий бізнес і навколо нього формується ряд супутніх бізнесів. Є приклад реально діючого кластеру в проекті «Сімейні Молочні Ферми» і насправді такі кластери можуть бути побудовані в різних інших галузях.

-          Промисловий ленд ліз – позичив частину терміну в Байдена і частину в одного мого колеги 😊. Як вже писав вище отримати зараз грошову підтримку чи фінансування практично не реально. Але по аналогії з програмою Американського ленд-лізу, сфокусованого на військову підтримку зараз є спроба запустити ініціативу по постачанню техніки та обладнання для фермерів. Це не обовязково має бути гуманітарна допомога – може бути безвідсотковий лізінг/розстрочка на тривалий період. І техніка може бути списана чи б/в – те ще в Європі може бути списаним в нас може рахуватись ще досить прийнятним.

-          «Мобільна економіка» - всі ми побачили під час війни, як важливо бути мобільним. Навіть банки вже не хочуть брати в заставу нерухоме майно. Насправді існує багато мобільних варіантів рішень для технологій де потрібне фундаментальне будівництво. Мобільні елеватори, машини по виробництву кормів, мобільні асфальтно-бетонні заводи можуть бути швидким рішенням зараз по запуску тих виробництв де буде найбільша потреба в економіці. Так, це можуть бути відносно невеликі і компактні рішення, але разом з тим чи не ключова перевага зараз у компактності і мобільності?

     В наступних cтаттях буду більш детально розбирати кожну окрему ініціативу і надавати зворотній зв'язок, як відбувається рух по ним. Можливо з’являться якісь ще нетривіальні та асиметричні речі

     Готовий поспілкуватись і знайти однодумців та партнерів по розвитку цих  та інших практичних ініціатив в різних галузях.  

     Максим Швець. Засновник компанії VICTORY Consulting.